Târgul Ideilor de Afaceri – primul pas în lansarea unei afaceri de succes

Astăzi 11 decembrie în Școala Profesională nr. 3, mun. Chișinău a avut loc ”Târgul ideilor de afaceri”. Inspirat de CEDA (asociație care sprijină reformele în educație, promovează antreprenoriatul, activitățile generatoare de venit ca temelie pentru formare profesională de calitate și educația pentru carieră, având drept țel formarea și valorificarea competențelor profesionale, a inițiativei individuale și a spiritului antreprenorial), a startat acest superb concurs ”Târgul ideilor de afaceri” ediția I, organizat de profesorii de bazele antreprenoriatului – Ignat Silvia, Gorban Victoria, Novojen Olga care au încurajat elevii să nu le fie frică, să fie încrezuți în sine și în ideea pe care o expun, să fie descătușați în exprimare și să meargă ferm înainte până la etapa națională.
            Activitatea are ca scop dezvoltarea competențelor antreprenoriale la elevi în vederea facilitării promovării și inițierii unei potențiale afaceri proprii, de asemenea este un bun exercițiu pentru elevi. Pentru a ști dacă o idee de afacere este viabilă sau nu, trebuie de aflat dacă afacerea respectivă va beneficia de piață de desfacerePentru elevi, această activitate a fost o primă incercare de a-și expune în public ideile. Elevii au fost emotionați, pentru ei a fost un bun exercițiu de evaluare a propriilor posibilități de afirmare. Au participat 18 elevi din grupe absolvente, domeniile din care tinerii și-au ales ideile au fost variate și în majoritatea cazurilor, au derivat din specialitatea pe care o studiază în cadrul instituției. Ca urmare a organizării acestei activitati elevii au obținut abilitati practice de a analiza propria idee de afacere, identificând oportunitățile și riscurile, au primit răspuns la intrebările legate de ideea de afacere și au studiat cererea de piață pentru produsul/serviciul  propus.

Tuturor urăm baftă și realizări de succes a planurilor de afaceri.